VERİ PAYLAŞIM YÖNETİMİ

KKDİK Yönetmeliği'ne göre aynı madde için birden fazla kayıt ettiren bulunması durumunda, veri paylaşımı (ve ortak sunum) zorunluluğu bulunmaktadır. Veri Paylaşım Yönetimi kapsamına ortak kayıt üyeleri ile iletişim, veri paylaşım anlaşmaları, LoA (Erişim Mektubu) satışları, süreçle alakalı tüm maliyetin hesaplanması, alışverişi ve takibi dahildir. 

Bu yönetimi organize ve etkin bir şekilde yapabilmek amacıyla KKDIKProyazılımı kullanılabilir. Bu yazılım, farklı lider kayıtçılar tarafından kullanılan ortak bir platform olup, amacı ortak kayıt üyelerine adil ve şeffaf bir süreç sunmaktır. Bu yönetim sisteminin kullanıcılarına sağladığı özellikler aşağıda incelenebilir: 

 

Özelleştirilebilir LoA Ücreti Hesaplaması 

EU REACH kapsamında ilgili maddeye ait verilerin elde edilmesi için harcanan maliyetler, KKDİK kapsamında ortak kayıt üyelerine tonaja bağlı yansıtılacak LoA ücretleri için hesaplama katsayısı olarak kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde her madde için özel bir hesaplama geliştirilmiş olup, ortak kayıtçılara adil bir süreç sağlanmaktadır. Veri maliyetlerinin hesabına dair hazırlanmış olan belgenin sistem üzerinden üyeler ile paylaşılmasıyla yönetmeliğin şeffaflık ilkesine tam uyum sağlanır. 

 

 

 

Güncel LoA Ücreti Takibi 

Tamamlanan her bir LoA satın alma işleminden sonra sistem, ortak kayda dahil olmak isteyen yeni üyeler için güncel LoA ücretini otomatik olarak hesaplar. Buna paralel olarak, önceden LoA satın alımı yapmış ortak kayıt üyelerine, her yeni satış sonrası geri ödeme tutarı yine otomatik olarak sistem tarafından hesaplanır. 

 

 

 

LoA Satın Alma Seçenekleri 

LoA satın almak isteyen ortak kayıt üyelerine iki farklı satın alma seçeneği sunulabilir. Birinci olarak direkt satın alma seçeneği ile satın alma talebi oluşturulan madde adına ödeme ve belge süreci sonrasında verilere erişim süreci tamamlanmış olur. İkinci seçenek ise toplu kayıt sistemi olarak tanımlanabilecek Havuz seçeneğidir. İlgili maddenin kayıt işlemini tamamlamak isteyen üyeler belirlenen tarihe kadar havuza katılabilir, havuz kapanma tarihinde ise daha düşük fiyatlar ile LoA satın alma işlemlerini tamamlayabilirler. 

 

 

Otomatik Bilgilendirme 

Ortak kayıt üyelerine ilgili maddenin LoA satın alma sürecindeki her işlem sırasında otomatik e-postalar ile bildirim gönderilir. Örneğin listelere yeni madde eklenmesi, talep onayları, geri ödeme bilgileri vb. bilgilendirmeler otomatik olarak sistem tarafından ortak kayıt üyelerine gönderilir. 

 

 

Belge Süreçleri 

Ortak kayıt üyeleri kendilerine ait kullanıcı sayfalarından madde ve satın alma işlemleri ile ilgili tüm belgelere ulaşabilir. Bunlara örnek olarak madde aynılık dokümanı, sınıflandırma bilgileri, ödeme yapılacak banka hesap bilgileri ve maliyet hesabı bilgisi gibi belgeler sıralanabilir.